کاربرد دیگ بخار در ساخت بتن

کاربرد-دیگ-بخار-در-ساخت بتن

مهم‌ترین مسئله در طرح‌های عمرانی زمان و سرعت انجام کار می‌باشد. ازاین‌رو زمان زیادی برای افزایش مقاومت بتن صرف می‌شود. برای افزایش سرعت ساخت و درنتیجه بالا رفتن سرعت پروژه نیاز به دمای بالا و بخار برای ساخت بتن می‌باشد. کاربرد دیگ بخار در ساخت بتن بالا بردن سرعت پروژه‌های عمرانی و همچنین یکی دیگر از کاربرد دیگ بخار در ساخت بتن برای تولید بتن بادوام و دارای بهترین کیفیت می‌باشد. ساخت بتن با استفاده از بویلر صنعتی افزایش مقاومت بتن را در پی خواهد داشت. در ادامه مزایا و دیگر کاربردهای دیگ بخار در ساخت بتن و انواع روش‌های ساخت بتن را موردبررسی قرار می‌دهیم.

 

کاربرد-دیگ-بخار-در-ساخت-بتن-مزایای-بتن-مقاوم-بتن-قیمت-دیگ-بخار-بتن-سازنده-دیگ-بخار-بتنساخت-بتن

دیگر کاربرد دیگ بخار در ساخت بتن

همان‌طور که گفته شد کاربرد دیگ بخار در ساخت بتن سرعت دادن به پروژه‌های عمرانی و افزایش کیفیت و مقاومت بتن می‌باشد. بالا بردن سرعت ساخت بتن باعث آزادسازی سریع‌تر قالب‌ها می‌شود آزادسازی سریع قالب این امکان را فراهم می‌کند تا بتوان مجدداً از قالب برای ساخت بتن استفاده شود. از دیگر کاربردهای دیگ بخار در ساخت بتن می‌توان به کاهش حباب هوا در بتن و همچنین بالا بردن تعداد تولید بتن اشاره کرد. یکی دیگر از مشکلات ساخت بتن زمان تحویل می‌باشد بدین‌صورت که اگر از دیگ بخار در ساخت بتن استفاده نشود. این امکان وجود دارد که زمان تحویل بتن به خریدار طولانی‌تر شود.

برای اطلاع از دیگر کاربرد دیگ بخار در صنایع مختلف، تعمیرات بویلر صنعتی و نگهداری دیگ بخار کلیک کنید

 مزایای بتن مقاوم

یکی از کاربردهای دیگ بخار در ساخت بتن مقاوم‌سازی بتن می‌باشد. سؤال اینجاست مقاومت بتن چه مزایایی دارد؟ بالا بردن مقاومت بتن باعث می‌شود که بتن در برابر مواد شیمیایی، شرایط مختلف جوی، سایش و فرآیندهای تخریبی مقاوم باشد؛ و این موارد نتوانند هیچ اثر منفی روی بتن بگذارند. از طرفی اگر بتن ساخته‌شده دارای مقاومت بسیار زیاد نباشد این امکان وجود دارد که مایعات و گازها داخل بتن نفوذ کنند. نفوذ مایعات و گازها اثرات مخربی روی بتن می‌گذارد. به‌طور مثال اگر مایعات داخل بتنی که دارای میلگرد می‌باشد نفوذ کند می‌تواند باعث زنگ‌زدگی میلگرد و درنتیجه جدا شدن پوشش بتن از روی میلگرد شود.

حال سؤال اینجاست که در چه مواقعی باید مقاومت بتن را بالا برد؟ بالا بردن مقاومت بتن در مواقعی که نیاز است در مدت‌زمان کوتاه مقاومت بتن بالا رود همچنین در مواقعی که طی چند ساعت مقاومتی برابر ۳۰ روز را کسب کند.

 

مزایای-بتن-مقاوم-کاربرد-دیگ-بخار-در-ساخت-بتنقیمت-دیگ-بخار-بتن-سازنده-دیگ-بخار-بتن

انواع روش‌های ساخت بتن

دو روش برای ساخت بتن وجود داد. روش اول ساخت بتن با استفاده از فشار بخار متوسط و روش دوم ساخت بتن با استفاده از فشار بالای بخار، در ادامه به‌طور کامل دو روش ساخت بتن و کاربرد دیگ بخار در ساخت بتن را شرح می‌دهیم.

ساخت بتن با فشار بخار متوسط

درروش ساخت بتن با فشار بخار متوسط با رعایت پنج مرحله صورت می‌گیرد. مرحله اول: ریختن بتن در فضای آزاد و سخت شدن اولیه بتن یا به دست آوردن مقاومت اولیه، مرحله دوم بالا بردن دمای اطراف بتن ریخته شده در فضای آزاد در این مرحله دمای اطراف بتن را در مدت‌زمان دو ساعت و نیم برای جلوگیری از شیب حرارتی تند در بتن به طول می‌انجامد. مرحله سوم ثابت نگه‌داشتن حداکثر درجه حرارت برای مقاومت بتن زمان این مرحله به نگه‌داشتن حداکثری درجه حرارت بستگی دارد و زمان تقریبی آن بین سه الی دوازده ساعت به طول می‌انجامد. بدین‌صورت که هرچه حرارت بالا باشد زمان کمتری برای مقاوم‌سازی بتن صرف می‌شود و بالعکس هرچه درجه حرارت پایین باشد مدت‌زمان بیشتری برای مقاوم‌سازی بتن نیاز است.

مرحله پنجم: در این مرحله با توجه به افزایش درجه حرارت در مرحله قبل باید به‌تدریج کاهش درجه حرارت را انجام دهید. مرحله بعدی پیشگیری از خشک شدن بتن و افزایش مقاومت بتن می‌باشد. حرارت موردنیاز از ۲۲ الی ۲۴ درجه در ساعت و حداکثر دمای تولیدی از ۵۰ الی ۷۵ درجه سلسیوس می‌باشد.

نکته: برای نتیجه‌دهی بهتر کاربرد دیگ بخار در ساخت بتن باید نسبت مخلوط کردن آب به مقدار سیمان کمتر باشد.

ساخت بتن با فشار بالای بخار

روش ساخت بتن با استفاده از فشار بالای بخار دارای مقاومت بالا و سرعت ساخت بالاتری نسبت به روش قبل می‌باشد. همچنین در این روش آزادسازی قالب با سرعت بیشتری انجام می‌گیرد. درنتیجه سرعت تولید بتن بیشتر می‌شود. در این روش بتن را داخل محفظه‌ای (اتوکلاو بخار) ریخته سپس بخار را با فشار بسیار بالا وارد محفظه (اتوکلاو) می‌کنند.  فشار بخار بسیار بالاتر از فشار جو می‌باشد به همین دلیل گرمای خروجی بخار با بالاترین سرعت به عمق بتن وارد می‌شود؛ و بدین ترتیب بتن سریع‌تر ساخته می‌شود. در این روش به دلیل استفاده از محفظه (اتوکلاو) مخصوص بخار برای تولید فشار بخار بسیار بالا می‌باشد از دیگ بخار استفاده می‌شود.

ساخت بتن با استفاده از دیگ بخار به روش عمل‌آوری بتن اتوکلاور معروف است. کاربرد دیگ بخار در ساخت بتن با این روش دارای مزایایی از قبیل:

کاهش جمع شدنی بتن ساخته‌شده

مقاومت اولیه بسیار بالا

دوام بسیار زیاد در برابر شرایط جوی و مواد شیمیایی

غیرقابل نفوذپذیری

را می‌توان بیان کرد. از دیگر کاربردهای دیگ بخار در ساخت بتن می‌توان تولید بتن بدون هیچ میکروب و آلودگی را بیان نمود به دلیل اینکه بخار خاصیت ضدعفونی و میکروب‌زدایی دارد و استفاده از دیگ بخار (بویلر صنعتی) برای تولید بتن باعث می‌شود که بتن بدون میکروب و ازنظر بهداشتی کاملاً بهداشتی تولید شود.

نکته بسیار مهم: روش ساخت بتن که در مباحث فوق بیان شد مخصوص سیمان پرتلند می‌باشد. اعمال روش‌های فوق برای سیمان‌های دیگر ممکن است نتیجه عکس دهد و سیمان با مقاومت کمتری تولید شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *